Agorafobia

Agorafobia – co warto wiedzieć?

Agorafobia to jedna z najbardziej uciążliwych nerwic lękowych. Zaburzenie to poważnie wpływa na ludzkie życie i sprawia, że normalne funkcjonowanie staje się wielkim wyzwaniem. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości? W jaki sposób radzi sobie z nim współczesna medycyna?

Agorafobia to nic innego, jak paniczny strach przed otwartą przestrzenią. Plac, ruchliwa ulica, łąka – wszystko to przeraża chorego i wywołuje napady lęku. W skrajnych przypadkach osoba dotknięta agorafobią nie opuszcza własnego mieszkania. Jest to problem, który wymaga specjalistycznego leczenia, gdyż lęk przed wyjściem z domy prowadzi do izolacji społecznej oraz do wykluczenia z życia zawodowego. To z kolei sprawia, że agorafobii często towarzyszy rozwój depresji oraz innych chorób psychicznych. Choroba zwykle przebiega falowo, a jej objawy raz się nasilają, raz słabą. Jest to jednak przewlekła choroba, w przypadku której profesjonalne wsparcie jest niezbędne.

Na czym polega leczenie? Przede wszystkim na ustaleniu przyczyny problemu. Czasem agorafobia pojawia się jako reakcja na traumatyczne doświadczenia, czasem jest zaburzeniem pierwotnym o nieznanym pochodzeniu. W jaki sposób współczesna medycyna może pomóc osobom dotkniętym takim zaburzeniem? Podstawa to terapia behawioralna, dzięki której pacjent może wypracować pewne wzorce zachowania. Podczas takiej terapii symuluje się sytuacje, które wywołują w pacjencie określone uczucia. Często niezbędne staje się też leczenie farmakologiczne, w którym istotną rolę odgrywają leki przeciwdepresyjne i środki uspokajające. Są i tacy pacjenci, którzy korzystają z alternatywnych metod walki z agorafobią. Jedną z nich jest hipnoza, która w wielu przypadkach pomaga w opanowaniu lęku przed otwartą przestrzenią i ułatwia codzienne funkcjonowanie osobom walczącym z agorafobią.

Comments are closed.