wózek inwalidzki MAGMAR.

Jak dobrać wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki to sprzęt medyczny, który wiąże się z większym wydatkiem w domowym budżecie, dlatego przed zakupem warto, jeśli zastanowisz się nad wyborem najbardziej optymalnego. Jest to tym bardziej istotne, gdy jesteś osobą z niepełnosprawnościami, cierpiącą na schorzenia wieku senioralnego i zamierzasz używać wózka inwalidzkiego przez lata. Na co zwrócić szczególną uwagę w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym? Na pewno na kilka podstawowych funkcjonalności.

 

Wózek dla seniora – parametry i funkcjonalności

 

Jednym z najbardziej istotnych elementów – przy wyborze wózka inwalidzkiego – jest dyspozycyjność asystenta. Musisz określić, w jakim stopniu będziesz przemieszczać się bez pomocy i o własnych siłach. Na rynku dostępne są specjalne wózki dla aktywnych, przeznaczone dla najbardziej samodzielnych osób. Dobrze przyjrzeć się poszczególnym funkcjonalnościom. Czy w Twoim wózku będzie możliwość modyfikowania docisku blokady kół? Środek ciężkości dostosujesz do własnej wagi? Im więcej elementów możesz dopasować do własnych preferencji i wzrostu, tym lepiej. W końcu wózek będzie wyposażeniem do codziennego użytku i eksploatacji. Istotne są podłokietniki i podnóżki z opcją regulacji. Rozmiary siedziska i jego osadzenie również grają ważną rolę. Kąt pod jakim znajdzie się oparcie, będzie wpływać na poczucie Twojego komfortu.

 

Wózek rehabilitacyjny – przydatne akcesoria

 

 

Jeśli przechodzisz rehabilitację po niebezpiecznym wypadku lub poważna operacja pozbawiła Cię swobody ruchów, warto zaopatrzyć się w akcesoria do wózka inwalidzkiego. Jeśli korzystasz ze wsparcia opiekuna, dobrze jest sprawdzić, czy sprzęt, na którym będziesz się przemieszczać posiada specjalne hamulce dla asystenta. Ułatwią one bezpieczne manewrowanie, podobnie jak dobrane – pod względem specyfiki użytkowania – koła do wózka inwalidzkiego. Praktycznym rozwiązaniem wśród akcesoriów są dodatkowe uchwyty. Pozwolą zabrać kulę lub kroplówkę. Gdy przygotowujesz się do długiej rekonwalescencji, albo chorujesz przewlekle, poduszka przeciwodleżynowa zabezpieczy Cię przed niebezpieczną martwicą tkanek.

 

 

 

Rodzaje wózków inwalidzkich

 

 

Wózki inwalidzkie najłatwiej scharakteryzować pod kątem budowy i zastosowania. Możemy wyróżnić kilka podstawowych typów. Wózek inwalidzki standardowy sprawdzi się, jeśli Twoja rekonwalescencja nie trwa zbyt długo. To sprzęt używany powszechnie w placówkach medycznych. Gdy musisz więcej przemieszczać się środkami transportu, pokonywać schody, łatwiejszy w przenoszeniu będzie lekki, aluminiowy wózek standardowy. W przypadku, gdy poszukujesz sprzętu – o bardziej zaawansowanych udogodnieniach – warto wypróbować lekki wózek inwalidzki półaktywny. Mniejsza swoboda ruchów nie musi ograniczać Cię w tak dużym stopniu. Jeśli myślisz o jak najmniejszym udziale innych osób podczas rekonwalescencji, wózek inwalidzki aktywny został skonstruowany z myślą o Twojej niezależności. Jest bardzo lekki, umożliwia dostosowanie parametrów do zróżnicowanych potrzeb osoby aktywnej, choć posiada nieco skromniejsze wyposażenie. Wózek inwalidzki sportowy to z kolei dobra propozycja, gdy nie chcesz zamykać się w czterech ścianach i możesz korzystać z ruchu przy większych obciążeniach. To sprzęt bardzo dobry przy manewrowaniu. Wytrzymały przy intensywnej eksploatacji. Zdarza się, że zaawansowana choroba zabiera zupełnie mięśniom siłę, wówczas sprawdzi się wózek inwalidzki elektryczny. W przypadku konieczności utrzymania pozycji leżącej lub półleżącej, dobrym rozwiązaniem będzie wózek aktywny stabilizujący plecy i głowę.

 

Więcej o wózkach inwalidzkich i sprzęcie rehabilitacyjnym  dowiesz się na blogu firmy MAGMAR.

Comments are closed.