Medycyna precyzyjna – leczenie tylko dla Ciebie

Można śmiało powiedzieć, że nastały czasy medycyny precyzyjnej albo tak zwanej medycyny spersonalizowanej. Na czym to polega? Przede wszystkim leczenie jest dostosowane pod konkretnego pacjenta, uwzględnia się jego podłoże genetyczne, przebyte choroby, markery genetyczne i na tej podstawie planuje leczenie. Można powiedzieć, że leczy się właściwego pacjenta, we właściwym dla niego czasie i idealnie dobraną dawką. Sama medycyna spersonalizowana jest bezpośrednio powiązana z bioinformatyką, co daje jej naprawdę ogromne możliwości.

Medycyna spersonalizowana pozwala na dobranie takiego leczenia, które nie tylko da pozytywny efekt, ale i nam nie zaszkodzi. Brzmi świetnie, dlaczego więc zwykły śmiertelnik nie ma dostępu do tego typu badań? Niestety jest to dość kosztowna usługa i ciągle jeszcze się rozwijająca. Niewiele też firm oferuje badania genomu czy oznaczania podstawowych markerów genetycznych. Niemniej medycyna spersonalizowana niesie ze sobą ogromne nadzieje, nie tylko w leczeniu poważnych schorzeń ale i w dziedzinie prewencji, czy też ustalania zaleceń dietetycznych dopasowanych pod indywidualne zapotrzebowania wynikające z naszej genetyki.

Warto więc śledzić poczynania w zakresie medycyny spersonalizowanej, gdyż jest to obszar, który niesie ze sobą ogromny potencjał w zakresie jeszcze dla nas nieodkrytym, a dającym niesamowite możliwości diagnostyczne.

Comments are closed.